RSS
wtorek, 10 maja 2016
Wszedłem do naszego Ośrodka Kultury i natrafiłem na spektakl młodzieżowej, czerskiej Grupy M która prezentowała młodym widzom spektakl zatytułowany „Wielka Księga Bajek „. Zaiste piękny to był widok kiedy to młodzi dla jeszcze młodszych szykują teatr.
poniedziałek, 09 maja 2016
Dziś parę słów o całkowicie zapomnianej ,u nas ,postaci o znanym i dziś w Łęgu nazwisku:
niedziela, 13 marca 2016
Ks. Jan Ziemkowski urodził się 27 lipca 1874 roku w Kurzętniku powiecie lubawskim w rdzinie mistrza szewskiego Franciszka i Wiktorii z Romanowskich. Po wczesnej śmierci rodziców jego wychowaniem zajął się starzy brat Franciszek. Kształcił się w progimnazjum w Nowym Mieście Lubawskim, następnie w gimnazjum w Chełmnie w latach 1892-94, gdzie należał do tajnej organizacji filomackiej. Po egzaminie dojrzałości studiował w Seminarium Duchownym w Pelplinie i otrzymał 27 marca 1898 roku święcenia kapłańskie.
środa, 10 lutego 2016
Jeśli ktoś uważa że siedzenie na Facebooku to strata czasu to mam dla niego dowód obalający tą tezę. Właśnie przeglądałem wpisy na tym komunikatorze gdy wpadłem na stronę Sołectwo Rytel i wpis o rytelskm proboszczu ks. Kowalkowskim. Znając już wcześniej tą postać postanowiłem w wyszukiwarce odnaleźć inne hasła z nim związane. Wzbogaciło to moją wiedzę o nieznane elementy z Jego życiorysu ale ostatecznie doprowadziło do „Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich „
niedziela, 31 stycznia 2016
Druga wojna światowa odcisnęła na mieszkańcach Łęga swoje krwawe piętno.Wehrmacht zajął Łąg już 3 września 1939 r. W dniu 14 września w Łęgu gestapowcy zastrzelili komendanta Posterunku Policji Państwowej Wawrzyńca Szostaka(24)Następnymi ofiarami byli zamordowany w Igłach (pod Chojnicami)ks.proboszcz Bernard Bączkowski (1) i wikary Aleksander Doeryng .(w Sachsenhausen) (2)
poniedziałek, 21 września 2015
Miejscowość notowana była w formie niemieckiej w 1480 jako Boszfleyth, w 1495 jako Bösem fleisch. Polskie nazwy pojawiają się w 1585 (Liemieszo) i 1664 (Złe Mięso). Od XVII w. nazewnictwo niemieckie i polskie stabilizuje się w formach Bösenfleisch i Złe Mięso. Nazwa wsi wywodzi się od niemieckiego nazwiska właściciela miejscowej karczmy. Forma polska jest wtórna i stanowi jego dosłowne tłumaczenie ("böse" - "zły", "wściekły"; "Fleisch" - "mięso") 
niedziela, 30 sierpnia 2015
22 października roku 1894 " Grunt we wielkiej wsi kościelnej z dworcem kolei, dom mieszkalny, stajnia, stodoła, roli około 5 morgów, stosownie dla rzemieślnika, kapitalisty, pebsjowanego urzędnika, biegłego w piórze – tanio zaraz do odsprzedania. Bliższe szczegóły poda Fink w Łęgu, pod Czarnowodą. Long, bei Schwarzwasser, Westpreussen."
czwartek, 30 lipca 2015
Teodor Pestka urodził się 6 listopada 1872 roku w Łęgu jako syn kupca bławatnego Piotra Antoniego Pestki i Julianny z domu Lica. Rodzinna legenda wywodzi ród Pestków od Wiśniewskich z zaboru carskiego. Według niej, z bliżej nie określonych powodów, musieli oni w 1792 roku uchodzić przed prześladowaniami, udając się do Prus. Trafili do wsi Prusy koło Łęga, przyjmując dla niepoznania nazwisko Pestka[1]. Uczęszczał do szkoły powszechnej w Łęgu.
niedziela, 26 lipca 2015
Na stronie http://bractwoczarnejwody.org.pl znalazłem stare mapy przedstawiające okolice Łęga.
wtorek, 23 czerwca 2015
Latem 2010 roku nakładem Zaborskiego Towarzystwa Naukowego w Brusach ukazał się artykuł poświęcony łęskim uroczystościom 105 rocznicy śmierci Augustyna Worzałły.
poniedziałek, 27 kwietnia 2015
Urodził się 14 października 1920 w Złym Mięsie k. Łęga jako najstarszy z pięciorga rodzeństwa. Rodzice utrzymywali rodzinę z 30 hektarowego gospodarstwa w Złym Mięsie. Do wybuchu wojny Jan Prabucki ukończył siedem klas szkoły powszechnej w sąsiednim Łęgu oraz pierwszą klasę gimnazjum w Chojnicach. Okupację niemiecką spędził w rodzinnej wsi. W 1942 roku rodzice podpisali III kategorię na liście narodowości niemieckiej.
środa, 08 kwietnia 2015
W Łęgu przy głównej drodze zwanej 'berlinką",na niewielkim skwerku ustawiono głaz narzutowy a na nim umieszczono tablicę z czarnego granitu.Na tablicy złotymi literami wyryto napis "ŁĄG 660 LAT 1354-2014" Wynikało by z treści tablicy że Łąg jako miejscowość istnieje od 660 lat.A jak to było naprawdę ?
niedziela, 28 grudnia 2014
Podczas wyborów prezydenckich w roku 2005 pod adresem jednego z kandydatów padło oskarżenie: jego dziadek służył w Wehrmachcie! Mnie ta "afera"zdziwiła bo świadczyła o kompletnym braku wiedzy historycznej.
sobota, 13 grudnia 2014
Nad żwirówką, z Chojnic do Starogardu przez wielki bór prowadzącą, ćwierć mili od Czarnej Wody w piaszczystej, naokół gęstym lasem uwieńczonej dolinie, leży znaczna wioska Łąg: tam był mój dobry ojciec przez lat 13 nauczycielem, tam też na cmentarzu pod stuletnią, mały kościołek zasłaniającą lipą, spoczywa snem wiecznym. Było to podobno 1829 roku, kiedy miłym słowem i ostrym batem młodych borowiaków przysposobiwszy, zaprowadził do kościoła na egzamin z katechizmu; był pomiędzy nimi niejaki Wiśniewski, chłopak do każdej psoty pierwszy, do nauki zaś ostatni.
niedziela, 17 sierpnia 2014
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8