RSS
sobota, 24 maja 2014
Gdy w listopadzie 2013 roku pisałem o marszu śmierci i grobie żydowskich więźniarek w Postscriptum wspomniałem o znajdujących się w pobliżu zagadkowych pozostałościach pomnika .Nigdzie jednak nie natrafiłem na jakiekolwiek informacje o nim.
niedziela, 04 maja 2014
Jak człowiek chce i trochę się postara to na ślady historii może trafić w różnych niespodziewanych miejscach.
niedziela, 20 kwietnia 2014
Przyznam ze dość przewrotnie nadałem właśnie taki szumny tytuł temu tekstowi bo do tej pory chyba nikt nie pokusił się o spisanie historii tej miejscowości wchodzącej w skład sołectwa Łąg.Bo to też zaledwie paręnaście domów znajdujących się na skraju sołectwa,gminy,powiatu a do 1998 roku i województwa.
Bukowa Góra to trzecia miejscowość wchodząca w skład sołectwa Łąg.Leży ona po przeciwnej stronie Szyszkowca.Jadąc od strony Czerska po prawej stronie między Będzmierowicami a początkiem Łęga.
sobota, 12 kwietnia 2014
Notatka pochodzi z "Łęzkich zapisków" korespondencji wysyłanych do „Gazety Gdańskiej”przez Józefa Kujawskiego.
środa, 09 kwietnia 2014
Dziś prezentuję skany Kujawsko-Pomorskej Biblioteki Cyfrowej i książkę ówczesnego biskupa chełmińskiego Stanisława W Okoniewskiego - Diecezja chełmińska : zarys historyczno-statystyczny.
piątek, 04 kwietnia 2014
W "Przewodniku Katolickim" nr 32 z 8 sierpnia 1926 roku ukazał się ilustrowany artykuł dotyczący łęskiej parafii.
czwartek, 03 kwietnia 2014
Łąg (kaszb. Łãg, niem. Long) – duża wieś borowiacka w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Czersk w pobliżu linii kolejowej Tczew-Starogard Gdański-Chojnice i na trasie drogi krajowej nr 22. -Tak brzmi współczesna encyklopedyczna notka dotycząca Łęga. A jak to drzewiej bywało? Pierwsze odnalezione ślady osadnictwa w okolicy pochodzą z początku III okresu epoki brązu, (1300–1100 lat p.n.e.) czyli z okresu kultury łużyckie.
niedziela, 30 marca 2014
Jak zmienił się Łąg na przestrzeni 100 a dokładniej 114 lat? Pewnie każdy powie że bardzo.Z domów które stały na początku XX wieku pozostały tylko pojedyncze.
wtorek, 25 marca 2014
Reklama ta ukazała się w„Gazecie Gdańskiej” z 18 kwietnia roku 1895.
niedziela, 02 marca 2014
Pamięć o księdzu Augustynie Worzalle wciąż żywa…
sobota, 08 lutego 2014
Nie miał specjalnie szczęścia do pamięci potomnych budowniczy łeskiego kościoła,facecjonista kaszubski ksiądz Augustyn Worzałła.Po swojej śmierci 21 maja 1905 już "z domu Ojca" oglądał zapewne swój pogrzeb w czasie którego pożegnano go z należnymi honorami.Później nastał czas wojen światowych. Ta druga nie dała spokojnie spoczywać łęskiemu proboszczowi bo dla zacierania śladów polskości na nagrobnym krzyżu zamazano wszystkie napisy pozostawiając jedynie imię i nazwisko.Po wojnie następcy na probostwie dbali jedynie o zachowanie grobu swojego poprzednika.
czwartek, 21 listopada 2013
Tuż za Czarną Wodą i za tak zwanymi Lądami,na skraju lasu, przy berlince znajduje się zborowa mogiła. Oznaczono ją numerem 53 oraz napisem:"Miejsce spoczynku siedmiu żydowskich więźniarek Stutthofu ofiar marszu śmierci- oby pamięć trwała " Marszem śmierci przyjęło się nazywać "ewakuację" więźniów z obozu koncentracyjnego KL Stutthof .Punktem docelowym miał być Puck i Gdynia, skąd więźniów zamierzano przetransportować statkami do Niemiec. Dla wyjaśnienia skąd w takim razie ta mogiła pod Czarną Wodą należy wyjaśnić że w skład KL Stutthof oprócz obozu głównego wchodziło jeszcze ponad 30 podobozów.
piątek, 08 listopada 2013
Fragmenty książki Dominik Stoltman Zaufaj mi Przeżyjesz.
piątek, 23 sierpnia 2013
Taką lustrację przeprowadzono na naszym terenie w 1564/65 r. Dla naszego regionu Prus Królewskich lustratorami byli: ks. Jan Radogoski, kanonik łęczycki i łowicki, sekretarz królewski, Jan Lutomierski, podkomorzy sieradzki, podskarbi koronny, starosta łęczycki, radomski, kasztelan brzeziński, rawski, sieradzki, Stanisław Słupecki, reprezentant szlachty. Jana Lutomierskiego zastąpił potem Hieronim Modliszowski,starosta łomżycki i kolneński, płocki, kasztelan płocki.
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8